#3960  od užívateľa skocko999
 14 Aug 2018, 17:52
Rozmýšľali ste už nad vytvorením si vlastnej záhradky z črepníkov?


Pravdepodobne žijete v mestskej oblasti a teda nemáte ten potrebný priestor na vytvorenie si vlastnej záhrady a tak uvažujete nad menšou alternatívou?


Alebo si len jednoducho chcete zľahčiť prácu?


Práca v záhrade je náročná a človek ktorému pribúdaju roky je už starý a unavený a je mu ľúto keď vidí v akom stave jeho záhrada je dnes, kedysi ju mohol spravovať sám no teraz už nemá energiu, a tak si môže vytvoriť črepníkovú záhradu.

Koniec koncov je príčina prečo si chcete založiť takúto záhradu nepodstatná. Zaberie to troška plánovania, no práca s ňou nebude namáhavá. Jednou z najpodstatnejších vecí je zistiť a rozhodnúť sa aký typ črepníka využijeme na naše zeleniny ktoré si budeme pestovať.

Využitie starých pneumatík, železných nádob, drevených krabíc a plastových fliaš je síce dobrou voľbou, no vôbec nie pokiaľ v nich plánujete pestovať zeleninu na konzumovanie. Tieto nádoby obsahujú nebezpečné chemikálie či kovy ktoré vám môžu vážne poškodiť zdravie, tie sa ľahko dostanú do zeleniny ktorú následne vy a vaša rodina skonzumujete.
Obrázok


Využívanie drevených kontajnerov ktoré sú zo spracovaného dreva nie je dobrý nápad práve pre tento dôvod. Dokonca aj niektoré hlinené nádoby sú namaľované s ornamentálnou maľbou ktorá môže obsahovať olovo a iné zdraviu nebezpečné kovy či chemikálie.


1. Nádoby z prírodného ílu či terakoty

Sú skvelou voľbou na pestovanie zeleniny, pozor aby neboli lakované či maľované predtým. Pokiaľ ich plánujete recyklovať, je nutné vedieť odkiaľ pochádzajú. Sú to materiály ktoré sa ľahko nasiaknu škodlivým materiálom.


2. Drevo

Drevo je typickým materiálom ktoré sa využíva na uskľadňovanie zelenín, nikdy nekupujte nádoby so spracovaným drevom.

3. Plastové vedra

Dnes je možné zakúpiť si plastové vedro ktoré neobsahuje Bisfenol A, je to organická chemická zlúčeniná, ktorá sa využíva pri výrobe plastu. Ľahko sa vsiaka do iného materiálu.


zdroj : http://forum.domacamedicina.sk
foto : cdn.morningchores.com
Vážení návštevníci, pre skvalitnenie služieb používame súbory cookies. Prehliadaním tohto webu súhlasíte s ich používaním. Čítať viac.