#3968  od užívateľa skocko999
 04 Sep 2018, 09:53
Kajenská paprika je jednou z najdôležitejších bylin sveta.

Pôvodní američania využívali túto papriku do potravy ale taktiež aj na medicínske účely, až počas 9000 rokov.


Kapsaicín a kajenská paprika


Kapsaicín je najaktívnejšou súčaťou kajenskej papriky. Iné významné látky obsiahnute v tejto paprike sú vitamín A, vitamín C, karotenoidy a flavonoidy.

Rôzne staré civilizácie ako je japonská a čínska využívali túto papriku ako tradičnú a orálnu medicínu ktorá lieči obehové problémy, potlačuje apetít a lieči problémy s bruchom.
ObrázokTaktiež sa aplikoval na pokožku, pomáha s bolesťami svalov a taktiež artritídou, má totižto silné protizápalové účinky ktoré pomáhajú upokojovať. V dnešnom svete je to ingrediencia využívaná v mnohých krémoch a mastičkách aj v Európe a USA.


Interné použitia

Kajenská paprika stimuluje vplyv ostatných byliniek, poskytuje prírodné teplo a pomáha pri zápale hrdla, páleni záhy, nevoľnosti, hemoroidoch a horúčke.

Stavy imunitného systému – Kajenská paprika pomáha vytvoriť odpor na začiatku vzniku prechladenia, taktiež pomáha v zabraňovaniu choroby u ľudí ktorí boli vystavení vlhku a chladu. Štúdie preukazujú že má taktiež protitumorové a protirakovinové účinky ktoré môžu hrať rolu v liečení rôznych druhov rakovín, vrátane rakoviny prostaty a hrubého čreva.

Žalúdočné a črevné ťažkosti – Pomáha upokojiť kŕče a bolesti v črevách a žalúdku, stimuluje trávenie

Ženské stavy – pomáha zmierniť menštruačné kŕče

Strata váhy – niekoľko štúdií preukazalo, že kapsaicín pomáha v potlačovaniu apetítu a sýti ľudí


Externé použitia

Je využívaná v mastičkách, tinktúrach atď., pomáha zlepšiť krvný obeh v danej oblasti a má liečiace a protizápalové účinky, pomáhajú pri:

Bolesť – krém z kapsaicínu zmierňuje bolesť chrbta

Reumatoídna artritída a osteoartritída – zmierňuje bolsť

Psoriáza – zmierňuje zápalzdroj : http://www.forum.domacamedicina.sk
foto : https://cld.activebeat.com
Vážení návštevníci, pre skvalitnenie služieb používame súbory cookies. Prehliadaním tohto webu súhlasíte s ich používaním. Čítať viac.